بقعه امامزاده سید مظفر علیه السلام

بقعه امامزاده سید مظفر علیه السلام

اهالی ایشان را به امام موسی بن جعفر (علیه السلام) منسوب می دانند. اما بر اساس تحقیقات بعمل آمده نسب شریفشان با پنج واسطه به امام علی (علیه السلام) منتهی می شود که از قرار ذیل است:

سید مظفر بن جعفر بن ابی الطیب بن محمد الابله بن جعفر بن محمد ابی عمر بن عمر الاطراف بن الامام علی امیرالمؤمنین (علیه السلام).

وی سیدی جلیل القدر، عظیم الشان و بسیار بزرگوار بود. پس از شکست قیام این طباطبا در سال ۲۰۰ هـ.ق وتحت تعقیب سادات شرکت کننده در این قیام جمع کثیری ازسادات علوی ازخوف عمال بنی عباس پس ازشهادت امام رضا (علیه السلام) از موطن حجاز به دیگر شهرهای اسلامی مهاجرت نموده اند که یکی از آن شهرها قم بود.

ابوالحسن عمری نسابه در این باره می نویسند: فرزندان جعفربن محمد ابله به خاطر ترس از عمال خلیفه عباسی در دیگر شهرهای اسلامی متفرق و مخفی شدند. از این رو اسحاق و یعقوب فرزندان جعفر به قم و سید مظفر به فارس و محمد و هاشم به ری رفتند. سپس به کرمان منتقل شدند، ابوالطیب جعفر پدر امامزاده سید مظفر مدفون در قشم مدتی در حجاز بود و سپس مخفی شدند. وی هفت فرزند داشته که در شهرهای ری فارس و قم سکونت داشته اند.

برادر امامزاده سیدمظفر (علیه السلام) به نام امامزاده محمد (علیه السلام) پس از چندی سکونت در شهر ری به خاطر ناآرامی های موجود در این شهر به کرمان مهاجرت می کند و در این شهر فرزندی به نام احمد از او به دنیا می آید. از احمد نیز سه فرزند به یادگارمی ماند که دو تن آنان به اسامی حسن و حسین در کرمان بودند. حسین بن احمد نوه برادری سید اسحاق فرزندی به نام زید داشت که در نبرد علیه خوارج به شهادت رسید. اینک آرامگاه او در شهر بم به شاهزاده زید مشهور و معروف است.

امامزاده سیدمظفر (علیه السلام) به خاطرعدم رویارویی با عمال خلیفه به جزیره قشم مهاجرت کرد و در آنجا مخفیانه زندگی می کرد.

سیدابوطالب مروزی نسّابه تصریح دارد که پدرامامزاده سیدمظفر (علیه السلام) عنی جعفرابوالطیب نیز در قشم سکونت داشته است. متأسفانه در منابع موجود از همسر و تعداد فرزندان امامزاده سید مظفر (علیه السلام) سخنی به میان نیامده و از تاریخ وفات او نیز گزارشی به ثبت نرسیده است؛ اما با وجود واسطه ها در نسب شریف او می توان گمان زد که وی در ربع اول قرن سوم هجری وفات یافته باشد اکثر پسرعموهای امامزاده سیدمظفر (علیه السلام) و برادرزادگان وی در طبرستان، کرمان و شهر ری از مشاهیر علویان و از زهاد و عباد و مجاهدان به شمارمی رفتند و قبور جمع کثیری از آنان امروزه زیارتگاه دوستداران اهل بیت (علیهم السلام) است.

%d8%a8%d9%88%d9%82%d8%b9%d9%87-%d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%85%d8%b2%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%b3%db%8c%d8%af-%d9%85%d8%b8%d9%81%d8%b1-%d8%b9-%d9%82%d8%b4%d9%85 %d8%a7%d9%85%d8%a7%d9%85%d8%b2%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%b3%d9%8a%d8%af-%d9%85%d8%b8%d9%81%d8%b1-%d8%b9

منابع و مصادر تحقیق:

۱ـ منتقله الطالبیه ۸

۲ـ مزارات کرمان ۲۲۹:۱ ـ ۲۲۸.

۳ـ المجدی: ۲۴۹-۲۵۰ الدره الذهبیه ۱۹۹:۲

۴ـ تهذیب الانساب: ۳۰۳، الفخری: ۱۸۱

۵ـ الشجره المبارکه: ۲۱۶

۶ـ ستاره کویر: ۱۴۳/

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *