بانک اطلاعاتی شهرداری قشم

جزیره قشم از جزایر کم نظیر خاورمیانه وخلیج فارس محسوب می باشد.زیبایی های جغرافیایی نظیر دره ستارگان، دره شور، تنگ چاهکوه، جنگل های حرا، غارهای نمکی در کنار آثار تاریخی نظیر غارهای خربس،قلعه پرتغالی ها، شهر تاریخی باسعیدو، چاه های طلا، قلعه نادری و غیره، آن هم در فواصل مشخص از این جزیره ، مکانی منحصر به فرد ساخته است که هر گردشگری را به سمت و سوی خود جذب می کنند. ساختار زمین شناسی، دریا و انسان در کنار همدیگر از این بزرگترین جزیره خلیج فارس در گستره زمان مکانی جذاب و دوست داشتنی ساخته است و به همین دلیل نیز این جزیره در طول تاریخ همواره مورد توجه شاهان ایرانی، کشورهای اروپایی، سیاحان داخلی و خارجی که از خود آثاری به جا گذاشتند، بوده است.

این جزیره از جمله مکان های بوده است که در ابتدای کشف نفت در ایران، از جمله مکان هایی بوده است که پیش از قرار داد دارسی، قراردادهای نفتی برای کشف نفت در آن منعقد شد. هر چند کشف نفت در آن زمان در این جزیره صورت نگرفت، اما مهندسان زمین شناسی در دوره قاجار به خوبی پی برده بودند که در این جزیره نفت و گاز وجود دارد و در نهایت هم مخازن نفتی و گازی گورزین کنونی در همان مناطق عنوان شده کشف گردید و در حال حاضر استخراج از آن صورت می گیرد. جزیره قشم از جمله نخستین مکان هایی بوده است که اسلام به صلح وارد این جزیره شده است. مسجد و مقبره شیخ برخ در روستای کوشه نشان از این مهم دارد. بحث در مورد ژئوپارک، و بررسی مکان های متعدد آن هم از این امر مستثنی نیست. در حال حاضر صنعت توریسم پر درآمدترین و کم خطر ترین صنعت دنیاست و جزیره قشم و ژئوپارک این جزیره نیز بیشترین جذابیت را برای گردشگران داخلی و خارجی دارد. در ژئوپارک جزیره قشم آثار تاریخی نظیر بنگله در نزدیکی غار نمکی نیز وجود دارد که بر اساس ساختار ساختمان های موجود، قدمت آن ها به دوره قاجار می رسد و شباهت هایی بین این آثار و آثار انگلیسی ها در بندر باسعیدو دارد .

طبق تحقیقات محلی و میدانی به نظر می رسد در گذشته بسیاری از کارهای شهردار کنونی و مجموعه شهرداری در قشم را کدخدای آن زمان قشم انجام می داد. کارهایی که کدخدا انجام می داد همه کارهایی بود که با اقتصاد و سیاست، و بهداشت و سلامت آن مکان در ارتباط بود. از جمله مهمترین وظایف کدخدا حفظ و پا کیزگی محیط زیست و شهر بود و پاکیزگی سواحل دریا در هر روستا و شهر را نیز بر عهده داشت و افراد آن محل کدخدا را در این موارد یاری می دادند . به مرور انجمن ده در قشم شکل گرفت و این انجمن توسط مردم انتخاب می شدند و جای کدخدا را در وظایف شهرداری گرفتند و به مرور شورای شهر جای انجمن شهر یا ده را گرفت. تفاوت اصلی و بنیادی بین وظایف و نقش کدخداها ، انجمن ها و شوراهای شهری و روستایی در قشم و دیگر جاها این بود که کدخداها امور شهری و روستایی و وظایف کنونی شهرداری را از جمله در قشم طبق رسم و آداب و رسوم قدیمی و مرسوم در آن مکان ها اجرا می کردند و کمتر پاسخگو به نظام رسمی و دولت بودند و سلیقه و تلقی آن ها از امور کدخدایی نقشی اساسی در انجام وظیفه آن ها داشت . با وجود این تاسیس شهرداری شهر قشم در جزیره قشم دارای قدمت طولانی می باشد. تاسیس شهرداری قشم در سال ۱۳۳۹ شمسی پس از انتخابات و روی کار آمدن انجمن شهر قشم به ریاست حاج احمد ایمانی و عضویت آقایان شیخ محمد صالح اسماعیلی، ناخدا اسماعیل مشموم خنجی زاده، شعیب سروری و حسن صالحی تشیکل شد وآقای عبدالرحمن ناظمی به سمت اولین شهردار قشم انتخاب شد . او تا سال ۱۳۵۲ شمسی شهردار قشم بود و پس از آن بخشداران وقت ، سرپرستی شهرداری را تا سال ۱۳۵۴ بر عهده داشتند .

ردیفنام و نام خانوادگیتحصیلاتتاریخ تولدمدت خدمتسمت
۱عبدالرحمن ناظمیدیپلم۱۳۰۷۹ سالشهردار
۲داریوش افراسیابیدیپلم۱۳۱۹۳ ماهسرپرست
۳سید محمد حسینیدیپلم۱۳۲۰۱۴ ماهسرپرست
۴محمد قدسدیپلم۱۳۱۹۴ سالسرپرست
۵محمد علی کمالیاندیپلم۱۳۱۴۱۰ ماهسرپرست
۶محمد رشاد صابریفوق دیپلم۱۳۲۵۱ سالشهردار
۷محمد رفیع پور مولویفوق دیپلم۱۳۳۰۴سالشهردار
۸حمزء رهگشاکارشناس—–۱۷ ماهشهردار
۹محمد عقیل مدنیپایان ابتدایی۱۳۱۰۱ ماهسرپرست
۱۰جلال دهقاندیپلم—–۱۴ ماهشهردار
۱۱عبدالجواد ناظمیدیپلم——۵سال و ۶ ماهشهردار
۱۲جلال دهقاندیپلم——۳سال و ۲ ماهشهردار
۱۳نعمت ا… پیرمرادریدیپلم۱۳۲۲۶ ماهشهردار
۱۴محمد حسن ملکفوق دیپلم——۱سال و ۳ ماهشهردار
۱۵عبدالکریم فضلعلیکارشناس——۲سال و ۸ ماهشهردار
۱۶جلیل شمشیری میلانیکارشناس۱۳۲۵۱ سال و ۴ ماهشهردار
۱۷احمد سمالی زاده قشمیپایان دوره ابتدایی۱۳۲۴۳ ماهسرپرست
۱۸علی بازماندگان قشمیکارشناس۱۳۴۹۴ سالشهردار
۱۹نادر صالحیدیپلم۱۳۴۹۳ ماهسرپرست
۲۰حسین فینیکارشناس۱۳۵۲۴ سالشهردار
۲۱علی بازماندگان قشمیکارشناس۱۳۴۹۶ سالشهردار
۲۲تراب ذاکری قشمیکارشناس ارشد مدیریت اجرایی و بازار یابی۱۳۶۲۷ ماهشهردار
۲۳احمد رحیمی هلریکارشناس مدیریت بازرگانی۱۳۵۳۳ ماهسرپرست
۲۴ابراهیم رستم گورانیکارشناس ارشد جغرافیا(برنامه ریزی شهری).۱۳۶۱۹ ماهشهردار
۲۵محمد مسطوری قشمیکارشناس مدیریت بازرگانی۱۳۵۴۱ سال و ۵ماهشهردار
۲۶احمد رحیمی هلریکارشناس مدیریت بازرگانی۱۳۵۳۲ سال و ۳ ماهشهردار
۲۷محمد محمدیکارشناس مهندسی عمران۱۳۴۸۲ ماهسرپرست
۲۸سیدمسعود آل عباییکارشناسی۱۳۶۵در حال خدمتشهردار

 

[ninja_tables id="16660"]